Bal Cugowa - muzy i bogowie z towarzyskiego Olimpu.
Na tradycyjnym XII już balu Cugowa, tym razem pod hasłem "Starożytna Grecja", panie wystąpiły jako pełne cnót muzy i boginie - bohaterki helleńskich mitów. Panowie zaprezentowali się w roli władców, których czyny opisane zostały w Iliadzie. Tak z piątku na sobotę w hotelu Europa (to w końcu imie wybranki Zeusa) bawili się prawnicy, biznesmeni, poeci, naukowcy i lekarze.
Od lat jest to najbarwniejsza impreza karnawału. Większość gości dba o to, aby wystąpić w strojach z eopki. Szyją je specjalnie na daną okazję lub wypożyczają. W poprzednich latach zgodnie z hasłami balów były to szlacheckie kontusze, krawaty zatempowców i chusty dojarek, mundury Armii Czerwonej, kraciaste koszule i apaszki lwowskich batalionów. Tym razem dominowały białe tuniki, czyli chitony zdobione greckim wzorem, pasy przerzucone przez ramię, wieńce laurowe, sandały, brosze, łuki oraz starożytne ozdoby.
Na bal zapraszał sam Zeus, czyli odziany w białą szatę Tadeusz Kwiatkowski-Cugow, niestrudzony animator życia towarzyskiego. Malowniczą pareś stanowili dziekan Rady Adwokackiej mec. Stanisław Estreich, który przywdział strój Odyseusza. Jego małżonka Żaneta towarzyszyła mu jako wierna Penelopa odrzucając starania zalotników. Prokurator Cezary Maj wystąpił w roli ateńskiego herosa Tezeusza, ale w przeciwieństwie do mitycznego króla nie porzucił swojej małżonki Anny, czyli Ariadny.
Goście udawali Greków z wdziękiem i fantazją. Na parkiecie szalał ze swoją muzą mecenas Krzysztof Kamiński w stroju prosto z Olimpu. Mec. Andrzej Zamorowski, którego poczuciem humoru można by obdarować połowę Sejmu, w platynowej peruce (zapewne od Platona) recytował fragmenty Iliady.
Dysputom oraz ucztowaniu towarzyszyły konkursy i zabawy. Biesiadników oplotła nić Ariadny, co dla poetki Magdaleny Widomskiej było okazją do wygłoszenia toastu na cześć trwania linii życia i radości.
Kurier Lubelski, 2006-01-16
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.