17 października 2006 r. kolbuszowska biblioteka gościła w ramach XVI Galicyjskiej Jesieni Literackiej Pogórza, literatów z niemal całej Polski. Cykl spotkań pod hasłem Jesień Literacka Pogórza odbywa się pod patronatem Ministra Kultury oraz Zarządu Głównego ZLP w Warszawie. Inicjatorem spotkania w Kolbuszowej oprócz Biblioteki był również Dział Promocji Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. W spotkaniach z kolbuszowską młodzieżą udział wział m.im. Tadeusz Kwiatkowski-Cugow. Ten ostatni opowiadał kolbuszowskim gimnazjalistom o swoim życiu, rodzinie i twórczości. Oprócz opowieści znalazł się czas na recytowanie wierszy oraz puszczenie kilku utworów z wydanymi kolędami patriotycznymi, recytowanymi przez autora spotkania.
Spotkanie było bardzo interesujące, bo też i gość był osobą nietuzinkową – facet z siwą brodą o duszy dziecka – jak sam o sobie zwykł mawiać, ale to też pozory, bo jak mógłby być nieciekawą osobą prozaik, satyryk i poeta. Autor wielu tomików poezji, satyr, powieści i opowiadań. Artysta, o którym z humorem napisał przyjaciel w tomiku „Muszkieterowie”: Dusza świętego Mikołaja, ale temperament i apetyt Portosa.
Dyrekcja Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej nie zapomniała również o młodzieży z wiejskich terenów gminy, gdyż w filii biblioteki w Weryni również doszło do spotkania autorskiego z udziałem Jolanty Nowak-Zalewskiej, poetki, laureatki wielu nagród literackich. W 2002 roku za upowszechnianie kultury, pracę dziennikarską i działalność społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Do tej pory w ramach spotkań z cyklu Jesień Literacja, kolbuszowską bibliotekę odwiedzili między innymi: Ernest Bryll, Henryk Cyganik, Kazimierz Linda, Andrzej Dębkowski, Romuald Mieczkowski, Michiko Tsukada (Japonia), Cezary Leżeński oraz Krzysztof Torbus.
Spotkanie z Tadeuszem Kwiatkowskim-Cugow zostało również zarejestrowane przez Twoje Radio Cmolas.
2006-10-27
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.