Gazeta Współczesna Białystok "W rodzinnym kręgu poezji"
Ta rodzinność to nie tylko wzajemne relacje uczestników z kraju i zagranicy, ale także autentyczne od wielu lat zaangażowanie całego polsko-greckiego klanu Chadzinikolau. Głównym organizatorem i przewodniczącym festiwalu jest poeta i tłumacz, autor wielu książek, animator życia kulturalnego Nikos Chadzinikolau, prezes oddziału ZLP w Poznaniu. To on co roku uparcie i skutecznie kołacze we wszystkie możliwe drzwi, za którymi można zdobyć środki na imprezę.
W "Poznańskim Pegazie" napisano m.in.: "Jeśli w stolicy polskiego pozytywizmu co roku dochodzi do skutku światowy zlot poetów, to zakrawa to na cud prawdziwy. Jak wiadomo jednak - cudów nie ma. I tak jest w przypadku Listopada. Stoi za tym człowiek. Ogromny sercem i duchem, jednak człowiek. Ludzka jego natura, nadludzkie możliwości...". Wspierają prezesa liczne poetki Helena Gordziej (sekretarz ZO ZLP) i Mirosława Prywer (skarbnik), które jednak trzymając się ziemi, piszą masę listów, wydzwaniają gdzie trzeba i pilnują dokumentacji.
Godną podziwu postacią jest też pani Elżbieta Chadzinikolau. W okresie festiwalu potrafiła łączyć pracę w swojej szkole z obowiązkami pani domu i kierowcy-dostawcy, m.in. dowożąc na uroczystą kolację rewelacyjne wędliny państwa Maryniaków czy przyjeżdżając wieczorami po zapracowanego męża. Wrażliwy muzyk i poeta Ares również siadał za kierownicą i wiózł do Leszna pełnym samochód ludzi pióra (czyli poetek). Zdarzył się też akt niezwykłej rodzinnej ofiarności: oto Stanisław Szewczenko z Kijowa nie przysłał na czas wiersza do antologii XXII MLP pt. "Listopadowe iskry", więc cała rodzina: Elżbieta i Nikos Chadzinikolau oraz Ares i jego śliczna żona Tamara wpisywali na ostatniej stronie wiersz... odręcznie, ponad tysiąc razy!
Zatrzymajmy się przy antologii. Na jej okładce jest obraz Aresa "Erupcja kolorów". Malarstwo to tylko jedna z dziedzin twórczości genialnego 26-latka, którego sukcesy dają rodzicom wiele radości. W tym roku ukazała się w "HELLENIC-RECORDS" jego autorstwa kaseta (wspaniała muzyka i wykonanie na fortepianie) pt. "Sny o Grecji". W 1997 r. wydał płytę kompaktową "Perły fortepianu" oraz tom poezji "Z twarzą słońca", który na XX MLP uzyskał miano najlepszego tomu roku w Polsce. kolejny był tom "Syn Prometeusza", a w tym roku -"Wyprzedzić ptaki" oraz antologia poezji greckiej "Panta rei".
Warto w skrócie, przedstawić program XXII MLP, który miał miejsce w dniach 16-20 listopada, inauguracja i maraton poetycki odbyły się w pięknej auli im Lubrańskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jury Listopada przyznało nagrodę honorową Tadeuszowi Różewiczowi za tom pt. "Zawsze Fragment". Za najlepszą książkę poetycką roku został uznany tom wierszy włoskich Ireny Conti pt. "Cztery pory pieśni nieustającej". Wyróżnienia otrzymali Krzysztof Lisowski za "33 zapewnienia o miłości do świata" oraz Adam Pomorski za przekład "Fausta" Goethego. Było tradycyjne spotkanie w domu-muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny (gdzie wręczono nagrodę za debiut Grzegorzowi Olszańskiemu) oraz prezentacja nowych zbiorów poetyckich. Każdego dnia odbywały lekcje poetyckie w szkołach Poznania, województwa wielkopolskiego, w Lesznie i Gnieźnie. W ramach Dnia Leszczyńskiego pod patronatem prezydenta miasta Leszna, było spotkanie poetów z władzami w ratuszu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka zorganizowała w swoich podziemiach wystawę fotogramów poety Michała Bukowskiego z Wiednia pt. "Nastroje", a w przepięknym zamku w Rydzynie - koncert poetycko-muzyczny "Słowacki i Chopin, poświęcony twórcom, których 150, rocznicę śmierci obchodzono w bieżącym roku. Na fortepianie grał Ares Chadzinikolau, utwory Juliusza Słowackiego czytał Bogusław Kierc, a śpiewał z gitarą Bogusław Klawe, w sobotę wypełniły imprezy poetyckie dla młodzieży w Domu Kultury "Wierzbak".
- Był to mój szósty Listopad Poetycki - mówi Anna Sołbut z Białegostoku, autorka zbiorków lirycznych emigrantów, m.in. "Nie jest", "Jak Eurydyka" (nagroda im Wiesława Kazaneckiego)
- Z sympatią wspominam wszystkie spotkania z młodzieżą, która zawsze jest bardzo dobrze przygotowana z niektórymi koresponduję, od pięciu lat z Anią z Leszna, obecnie z 16-latką, która przyniosła mi swoje wiersze i prosi o ocenę. Bardzo ważne są kontakty z twórcami z kraju i zagranicy. Poezja jest formą uniwersalną, jeżeli nawet nie rozumie się wiersza obcym języku, to się go po prostu czuje. Wspaniale wspomina się wieczory, a nawet noce spędzone o dyskusjach o poezji. Każdy kontakt jest bardzo owocny i twórczy. Udzielamy sobie rad, wymieniamy się tomikami i adresami, w następnym roku wszystko odżywa i przyjaźń trwa.
Na tej stronie zwracamy uwagę zwłaszcza na udział pań w XXII MLP. Wśród 60 zaproszonych poetów były m.in. Łucja Danielewska z Poznania (gościła niedawno w Białymstoku), Jolanta Nowak-Węklarowa z Węgrowca, Anna Zabacka (absolwentka białostockiego Liceum Pedagogicznego, Alicja Patey-Grabowska z Warszawy, Jolanta Baziak z Bydgoszczy (także odwiedzała "literacki" Białystok) oraz Krystyna Szlag z Krakowa. W gronie gości z zagranicy były poetki Eva Liarou-Argiri i Maria Mistrioti.
Maria po raz pierwszy była tu przed rokiem, a obecnie prezentowała tomik w języku polskim pt. "Sternik wiatr" w tłumaczeniu Nikosa Chadzinikolau, wydany w ramach Białej i Kolorowej Serii Poetyckiej pod jego redakcją. Maria Mistrioti wraz z władzami administracyjnymi wyspy, na której mieszka, zamierza w przyszłym roku zorganizować festiwal poezji na wzór poznańskiego MLP. W roku 2000 odbędzie się też XXIII Międzynarodowy Listopad Poetycki, na który nie powinno zabraknąć środków. zapewnił o tym podczas inauguracji przedstawiciel władz samorządowych województwa wielkopolskiego.
K. Konecka, 1999-11-24
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.