Tygodnik Polski "Wieczór autorski Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa"
Biblioteka Publiczna w Hamtramck, mieszcząca się przy 2360 Caniff, zaprasza na wieczór autorski poety, prozaika eseisty Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 29 lipca o godzinie 6:00 wieczorem. Piotr Kuncewicz w "Leksykonie polskich pisarzy współczesnych" napisał: "Cała Polska literacka zna Naturalnie Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa..." I wystarczy spojrzeć na biografię poety, aby się przekonać, że rzeczywiście, w prawie każdym zakątku Polski, Tadeusz Kwiatkowski Cugow pozostawił "cząstkę siebie", zostawił wspomnienia swoich dokonań, akcji, spotkań, twórczości.
Urodził się w 1940 roku w Wilnie. Jest synem oficera, z którym nigdy się nie spotkał. Ojciec bowiem wyszedł z domu 17 września 1939 roku i widziany był w transporcie polskich oficerów do Katynia. Mając 5 lat, młody Tadeusz wraz z rodziną trafił z transportu repatriacyjnego do Włocławka, gdzie spędził swoje dzieciństwo. We Włocławku skończył również szkołę zawodową. Lata młodości przyniosły m.in. epizod uprawiania pięściarstwa w klubie sportowym "Star Włocławek". Młody poeta zdobył nawet tytuł Mistrza Pomorza Juniorów w wadze lekkośredniej w 1956 roku. W tym też czasie Cugow rozpoczął naukę w Gimnazjum Ziemi Kujawskiej: został również aktorem w Teatrze Ziemi Kujawskiej.
W 1963 roku zdał na polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale już po pierwszym roku wyjechał z Teatrem Lalkowym, skąd po 4 latach wojaży wrócił do Torunia, gdzie spotkał Edwarda Stachurę, który podpowiedział, że dobrym dla poety miejscem będzie Lublin. W Lublinie Tadeusz Kwiatkowski-Cugow zadebiutował książkę "U drzwi moich płomień dalekiego ogniska". Książka została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków oraz przez poetów tej miary co Anna Kamińska czy Tadeusz Nowak. W tym czasie poeta dał się również poznać jako aktywny animator ruchu poetyckiego. Przygotowywał wieczory autorskie kolegów, organizował liczne happeningi, był jednym z założycieli studenckiej grupy poetyckiej "Samsara".
W 1975 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następne lata przyniosły sukcesy i nagrody. Tom opowiadać "Głowna gonitwa" został nagrodzony państwową nagrodą im. Bolesława Prusa, następnie tomik "Kiedyś puszczą lody a ziemia wysłucha wszystkich" otrzymał nagrodę im. J. Czechowicza. Kolejno wyszły "Kolędy Polskie" i "Pożegnanie Ojczyzny", z których część wierszy znalazło się w albumie "Pieśń Ojczyzny Pełna", w opracowaniu Wojciecha Jerzego Podgórskiego, adresowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla szkół ponadpodstawowych.
W 1980 roku w Instytucie Kultury Polskiej w Budapeszcie miał okazję recytować wiersze przy akompaniamencie utworów Chopina w wykonaniu wybitnych węgierskich pianistów: Hagedusa Endre, Hernardi Hildy - kandydatów na słynny konkurs Chopinowski w Warszawie. W latach 1987-89 Tadeusz Kwiatkowski-Cugow przebywał na stypendium rządu węgierskiego w Budapeszcie, gdzie występował prezentując swoje wiersze, w przekładzie Istvana Kovasca. W tym czasie odbywał wieczory autorskie również we Francji, Szwecji, Niemczech, Słowacji. W roku 1991 w Wydawnictwie Łódzkim ukazał się tomik wierszy "Pięć Poematów", za który poeta otrzymał główną nagrodę: Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, a za cykl wierszy poświęconych Grecji, od Związku Pisarzy Greckich w Atenach uzyskał tytuł "Syrena Hellady". W 1992 spośród dziesięciu tysięcy artystów i uczonych świata został nominowany przez International Biographical Centre (Cambridge CB2 3 QP England) do tytułu International Man Of The Year 1991/92.
W ubiegłym roku wystąpił w czasie międzynarodowej imprezy: "Wiosna nad Willą" w Celi Konrada, prezentując swoje wiersze. Razem z wybitnym poetą Tadeuszem Nowakiem brał udział w audycji poetyckiej Święto Narodzin" zrealizowanej przez Kazimierza Dymla, które to nagranie reprezentowało polską radiofonię na Światowym Konkursie "Prix Italia" we Włoszech w 1975 roku. Jego wiersze tłumaczono na wiele języków, w tym m.in. na grecki, francuski, japoński, węgierski, ukraiński, włoski, serbsko-chorwacki, niemiecki i słowacki. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów literackich. W 1994 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości. Jedną z ostatnich nagród, jakie otrzymał jest - "Kawaler Orderu Uśmiechu".
Przypisuje mu się status "wrażliwca". W jego twórczości dominuje bowiem uczucie, pewien wewnętrzny niepokój, gloryfikacja miłości, poszukiwanie duchowego szczęścia.
Poeta jest doskonałym gawędziarzem. Epizody z życia, którymi się dzieli są niezwykłe. Są chyba wynikiem jego niespokojnej duszy, która "nie usiedzi" na dłużej bezczynnie - ciągle nowe wyzwania, ciągle nowe pomysły.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu z tym ciekawym człowiekiem. Będzie to na pewno odskocznia od codziennej "szarości", od naszej czasami pustki uczuciowej. Może znów uwierzymy w szczęście i radość, które są przecież dookoła nas, tylko niekiedy tak trudno zauważyć.
2000-07-27
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.