Zgłoszenie do konkursu o Laur Arkadii
Redakcja dwutygodnika "Sycyna" zgłasza do konkursu o "Laur Arcadii" twórczość poetycką p. Lilli Latus, w głębokim przekonaniu, iż jest to twórczość nie tylko oryginalna i odkrywcza, lecz także nacechowana świadomością spraw na ogół niedostępnych doświadczeniu przeciętnego, zdrowego człowieka, a więc wzbogacającą naszą wiedzę oraz wrażliwość na szczególne odmiany ludzkiego losu.
Lilia Latus liczy lat 35, mieszka w Zduńskiej Woli, uczy się języka angielskiego w szkole we wsi Marzenin. Jej los jest nietypowy i nietypowy jest jej życiorys, ponieważ - przykuta od 16 lat do inwalidzkiego wózka - ma ograniczone możliwości samorealizacji, a w każdym razie cokolwiek zdobywa w życiu i cokolwiek przedsiębierze, jest okupione ogromnym trudem niepomiernie większym niż przeciętny trud życiowy. Mimo to zdecydowała się na samodzielność, a spełnienie siebie szuka w pracy i twórczości. Sama nauczyła się języka angielskiego i teraz uczy go dzieci wiejskie, nadto haftuje, czego również nauczyła się sama, zdradzając niepośledni talent, przede wszystkim jednak pisze wiersze - piękne, przejmujące, ukazujące zmaganie się człowieka z nieprzychylnym losem. Jej poezja to nie tylko owoc wrażliwości i wyobraźni, to również krystalizacja jej cierpienia i walki. Dlatego zapewne wzrusza tak bardzo i zachwyca. Wydaje się, że udział Lilli Latus o konkursie o "Laur Arkadii" jest w całej pełni uzasadniony.
Lillia Latus wydała dotychczas dwa tomiki: "List" oraz "Siódme morze niepokoju", wiele wierszy drukowała w prasie, zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach poetyckich, jak np. w Łódzkiej Wiośnie Poetów, w konkursach im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Katowicach czy im. Haliny Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Częstochowie. Obecnie "Sycyna" przygotowuje kolejną, większą prezentację jej utworów.
Z poważaniem i życzeniem owocnych obrad
Redaktor Naczelny
Wiesław Myśliwski
Redaktor Naczelny Dwutygodnika Kulturalnego Sycyna Wiesław Myśliwski, dnia 1995-08-23
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.