Regulamin II Konkursu Poetyckiego O Szablę i Pióro Generała Bolesława Wieniawy Długoszewskiego
Przedmiotem konkursu są utwory o tematyce ułańskiej i legionowej ściśle związanej z historią i tradycją jazdy polskiej, a w szczególności dotyczącej chwały i bohaterstwa polskiego oręża, na teatrze działań wojennych ostatniego półwiecza.
Specjalnie premiowane będą utwory dotyczące życia i działalności: "Największego ułana wśród poetów, i największego poety wśród ułanów", generała Bolesława Wieniawy Długoszewskiego - postaci o niespotykanym kolorycie, zarówno w środowiskach cyganerii artystycznej, jak i w bractwie legionowym.
Organizatorzy liczą, że wśród poetów biorących udział w Konkursie panuje niezniszczalny kult i legenda Wodza Narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego czyn zbrojny i świetlana postać niezłomnego żołnierza znajdą należne mu poetyckie zapisy.
Utwory opatrzone godłem, zarejestrowane w maszynopisie, w 3 egzemplarzach, należy przesłać na adres:
Międzynarodowy Kongres Poetów
ARCADIA
20-013 LUBLIN, ul. Narutowicza 64/12
tel./fax 53-255-68
z dopiskiem KONKURS POETYCKI-WIENIAWA wraz z zaklejoną kopertą zawierającą imię, nazwisko i adres autora do 1 listopada 2000. decyduje data stempla pocztowego.
Wszystkie strony maszynopisu, także kopie winny być opatrzone godłem. Konkurs jest adresowany również do Polaków mieszkających za granicą.
Każdy uczestnik może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy. Utwory nie odpowiadające powyższym warunkom, nie będą przedmiotem oceny jury.
nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu, oraz zakwalifikowani przez jury do finału, otrzymują zaproszenia na uroczystość rozstrzygnięcia.
Finał konkursu odbędzie się dnia 20 grudnia 2000 w czasie uroczystej Wigilii Poetów i Ułanów.
Jury pod kierownictwem Cezarego Leżeńskiego ogłosi werdykt, wręczy nagrody i wyróżnienia.
Ustalono dwie równorzędne nagrody:
Szabla Wieniawy
i Pióro Wieniawy
oraz trzy wyróżnienia pieniężne i rzeczowe.
Całkowita wartość nagród i wyróżnień - około 2000 zł.
Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.
Wiersze nagrodzone i wyróżnione, jak również inne z nadesłanych mogą być wykorzystane przez prasę, radio, TV lub wejść do almanachu bez zgody autorów.
Laureaci spoza Lublina otrzymają zwrot kosztów podróży oraz hotel (20-21 grudnia) na koszt organizatorów. Dotyczy to tylko autorów z terenu Rzeczypospolitej Polskiej.
PRZEWODNICZĄCY ZESPOŁU ORGANIZATORÓW
Tadeusz Kwiatkowski Cugow, dnia 2000
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.