W wieku 68 lat zmarł nagle Tadeusz Kwiatkowski - Cugow, poeta i prozaik z Lublina - którego wiersze tłumaczono na wiele języków.
Urodził się w Wilnie w 1940 roku przy ul. Uniwersyteckiej, w Lublinie skończył filologię polska na UMCS, tu także debiutował.
- Jego wiersze nawiązywały do poezji Skamandrytów, był zafascynowany Gałczyńskim. Bardzo szkoda tej śmierci - mówi zaskoczony Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny pisma "Akcent".
Źródło: Dziennik Wschodni,
Urodziłem się w Wilnie w 1940 roku przy ul. Uniwersyteckiej 4. I żyję nadal. Reszta jest milczeniem – mówi o sobie Tadeusz Kwiatkowski-Cugow. Nie jest to do końca prawda, bo właśnie do księgarń trafiła płyta z jego kolędami.
Znany w Lublinie w różnych kręgach, postawny, siwobrody mężczyzna jest jeszcze poetą, prozaikiem, eseistą, satyrykiem, inspiratorem niezliczonej ilości artystycznych zdarzeń, przyjacielem dzieci i prawie wszystkich ludzi.
Rotmistrz Wacław Zawada, niegdyś kawalerzysta 21. pułku, ma już 90 lat. Ale jak co roku uczestniczył wczoraj w Wigilii Ułanów i Poetów na pl. Litewskim. Tyle że tym razem nie na koniu, lecz pieszo.
Przed wojną służył w pułku w Równym Wołyńskim. Brał udział w słynnej szarży pod Mokrą, w walkach w Puszczy Kampinoskiej oraz w bitwie pod Łomiankami, gdzie dostał się do niewoli. Wigilię 1939 r. przyszło mu spędzić w obozie jenieckim w Gryfinie.
Źródło: Kurier Lubelski
17 października 2006 r. kolbuszowska biblioteka gościła w ramach XVI Galicyjskiej Jesieni Literackiej Pogórza, literatów z niemal całej Polski. Cykl spotkań pod hasłem Jesień Literacka Pogórza odbywa się pod patronatem Ministra Kultury oraz Zarządu Głównego ZLP w Warszawie. Inicjatorem spotkania w Kolbuszowej oprócz Biblioteki był również Dział Promocji Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. W spotkaniach z kolbuszowską młodzieżą udział wział m.im. Tadeusz Kwiatkowski-Cugow. Ten ostatni opowiadał kolbuszowskim gimnazjalistom o swoim życiu, rodzinie i twórczości. Oprócz opowieści znalazł się czas na recytowanie wierszy oraz puszczenie kilku utworów z wydanymi kolędami patriotycznymi, recytowanymi przez autora spotkania.
Bal Cugowa - muzy i bogowie z towarzyskiego Olimpu.
Na tradycyjnym XII już balu Cugowa, tym razem pod hasłem "Starożytna Grecja", panie wystąpiły jako pełne cnót muzy i boginie - bohaterki helleńskich mitów. Panowie zaprezentowali się w roli władców, których czyny opisane zostały w Iliadzie. Tak z piątku na sobotę w hotelu Europa (to w końcu imie wybranki Zeusa) bawili się prawnicy, biznesmeni, poeci, naukowcy i lekarze.
Źródło: Kurier Lubelski
Dzisiaj odbyła się wigilia huzarów, ułanów i poetów.
Major Rober Capari z węgierskiego pułku huzarów im. Radetzky'ego po raz dziesiąty uczestniczył w uroczystości, która odbyła sie w Lublinie na pl. Litewskim. Wystąpił na koniu, w galowym mundurze, z szablą.
Podziela opinię organizatora tej jedynej w Polsce imprezy Tadeusza Kwiatkowskiego Cugowa, że pisanie wierszy i zawód żołnierza to zajęcia dla prawdziwego mężczyzny. - Najważniejsza w życiu jest sztuka i obrona kraju - uważa major.
Źródło: Kurier Lubelski
Już po raz 26 w Wielkopolsce zorganizowano Międzynarodowy Listopad Poetycki. Jego pomysłodawcą, organizatorem, duszą i przewodnikiem jest znany grodziskiej młodzieży Nikos Chadzinikolau.
Udział w nim biorą pisarze i poeci z najróżniejszych krajów, którzy poprzez spotkania z młodzieżą chcą promować swoją poezję. Historię twórczości kilku z nich mieli również okazję poznać uczniowie grodziskich szkół.
Źródło: Gazeta Poznańska. Dzień. 2003, nr 268
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.